Ile czeka się na wzrot podatku?

Osoby składające deklaracje podatkowe w Urzędzie Skarbowym cieszą się zazwyczaj z tego, że otrzymają zwrot podatku. Tyczy się to osób, które mają nadpłatę w odprowadzonym na rzecz państwa podatku. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, że pieniądze ze zwrotu podatku nie pojawią się od razu. Można czekać nawet 3 miesiące na uzyskanie zwrotu, chociaż jest to uzależnione od kilku różnorodnych czynników, m.in. od tego, w jaki sposób złożyło się deklarację podatkową. Najkorzystniejszym wyborem jest PIT online, który można złożyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy swoją deklarację podatkową złożyć przez Internet, a nie powinno czekać się dłużej niż 1,5 miesiąca na zwrot z odprowadzonego podatku. Niektóre osoby muszą jednak obejść się smakiem, ponieważ w ich przypadku zwrot może zostać zaliczony na poczet jakichś zaległych zobowiązań podatkowych. Wiele osób ma takie zaległości na swoim koncie, dlatego trzeba to na bieżąco kontrolować, aby potem się nie zdziwić.

Deklaracje elektroniczne są rozliczane szybciej

Urzędnicy podkreślają, iż deklaracje elektroniczne są rozliczane szybciej, jednak w tym przypadku nie da się również jasno określić tego, ile będzie się czekało na swoje pieniądze. Mogą to być dwa tygodnie, może to być miesiąc. Jeśli wybrało się formę papierową, wtedy też można czekać nawet całe 3 miesiące, chociaż zwykle zwroty są wypłacane zainteresowanym szybciej. Nie warto też czekać ze złożeniem deklaracji podatkowej (obojętnie w jakiej formie) do ostatniej chwili, ponieważ wtedy robią się długie kolejki i co za tym idzie będzie się jeszcze dłużej oczekiwało na swoje pieniądze.
Jeśli złoży się deklarację np. 4 lutego, wtedy też środki finansowe ze zwrotu podatku zostaną wypłacone danym osobom najpóźniej do 4 maja. Warto regularnie sprawdzać swoje konto bankowe lub też wypatrywać listonosza, zależnie od tego jaką formę dostarczenia pieniędzy się wybrało. Polecaną opcją jest wypłata środków na rachunek bankowy, wtedy czeka się krócej.

Rachunku bankowego nie trzeba aktualizować każdego roku

W sytuacji, gdy zainteresowani nie zmieniali swojego rachunku bankowego nie muszą go na deklaracjach zmieniać każdego roku. W takich przypadkach środki wypłacane będą na to samo konto, co w zeszłym roku. Lepiej zdecydować się na taką formę wypłaty pieniędzy, ponieważ wtedy można spodziewać się tego, że czas oczekiwania nie będzie tak długi, jak w przypadku doręczenia pieniędzy przez listonosza. PIT online również będzie lepszym wyborem, złożyć można go samodzielnie lub z pomocą doświadczonej księgowej, która dobrze zna się na wypełnianiu deklaracji podatkowych i wcale nie weźmie za taką usługę dużych pieniędzy. Niektórzy jednak wolą zająć się tym samodzielnie, nie dzieląc się swoimi dokumentami z innymi osobami. W takich sytuacjach zawsze można zdecydować się na programy do rozliczania deklaracji podatkowych, których obsługa nie musi przysparzać zainteresowanym problemów. Wystarczy zapoznać się dokładnie z ich instrukcją obsługi, a potem można przystąpić do działania.